Ana sayfa Futbol Yaşar Duran: Kova Lakabı ile Anılmak İstemiyorum

Yaşar Duran: Kova Lakabı ile Anılmak İstemiyorum

Trfutbol.com – 1980 ve 1990’ların başında Fenerbahçe, Malatyaspor ve Sarıyer formaları giyen ve adından söz ettiren Yaşar Duran, Antalyaspor’un altyapısında kalecilik bölümünden sorumlu antrenör olarak göreve başladı. Kaleci Yaşar, altyapıdan yeni futbolcular yetiştirmek için çalıştığını belirterek, artık ‘kova’ lakabıyla anılmak istemediğini söyledi.

Fenerbahçe ve Türk futbolunun önemli kalecilerinden Yaşar Duran, tüm başarısına rağmen 1986 Meksika Dünya Kupası Elemeleri’nde İstanbul’da 8-0’lık İngiltere maçında attığı gollerle ‘Kova’ lakabını aldı. Artık bu lakapla anılmak istemediğini söyleyen Yaşar Duran, birçok başarıya imza attığını belirtti. Antalyaspor’un altyapısının sorumlu teknik direktörü olarak kariyerine devam eden Duran, amacının Antalyaspor’un başarısı için çalışmak olduğunu vurguladı.

blank

Yaşar Duran: Kova Lakabından Rahatsız Oluyorum

Kova lakabından rahatsız olduğunu belirten Yaşar Duran, “Bu bir yakıştırmaydı. Kaleci yerine ‘kova’ sıfatını yemek insanı üzüyor, hazmedemiyorum ama insanlar kendileriyle ne kadar barışık olduklarını söylediklerinde o andan itibaren barışık olmamaya çalışıyorum. Yapamadım, yapamadım. Umarım Antalyaspor camiası kariyerim hakkında internete girdiklerinde kim olduğumu bilir. Eskiden sadece kalecilere değil oyunculara da lakaplar verilirdi. Şimdiye kadar geldi. “Soğuk bir kelime,” dedi.

Rekorlarım Hala Kırılmadı

Rekorlarının hala kırılmadığını ve Antalyaspor’un iyi bir taraftarı olduğunu söyleyen Yaşar Duran, “En çok penaltı kurtaran ve en çok penaltı atan kaleci benim. Hala rekorlarımı kırmadım. 3 kez yılın sporcusu seçildim. 5 şampiyonluğum var. 12 yıl milli takıma gittim, benden fazla giden yok. Antalyaspor forması giymedim ama takımın iyi bir destekçisiyim. Onlar da beni kucakladılar. 50 yıldır bu işin içindeyim. Yapmak istediğim şey sevdiğim bir şey. İlk antrenmanıma gittim. Ben bir kenar mahallede büyüdüm. Yüksek kaldırım topu tekniğini orada öğrendim. Varlıklı bir aileden değildim. Paçavraları birbirine bağlıyorduk. Futbol hayatımda zor zamanlar geçirdim” dedi.

blank

Antalyaspor’un Türk kalecisi olabileceğini söyleyen Yaşar Duran, “Benim hiç kaleci antrenörüm olmadı. Futbolu bıraktım, 23 yıl top oynadım. Hep diğer kaleciyle topu birbirimize atarak çalıştık. Amacımız Antalyaspor’un başarısı için çalışmak. Antalyaspor’da şu anda 2 yabancı kaleci var, yıllardır oynayan tecrübeli kaleciler var ama neden bir Türk kaleci olmasın? ifadeleri kullandı.