Ana sayfa Haberler Ünlü Yatırımcıdan Piyasa Analizi: Bitcoin Satma Vakti Geldi mi?

Ünlü Yatırımcıdan Piyasa Analizi: Bitcoin Satma Vakti Geldi mi?

blank

Kripto para piyasasında Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) da dahil olmak üzere çok sayıda altcoin 2022 yılına sert değer kayıpları ile başladı. Cosmos (ATOM), Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND) ve NEAR son değer kayıplarında en az hasar gören altcoinler olurken BTC ve ETH’de değer kayıpları %15’i geçti. 2021 yılını 48 bin dolar seviyesinde kapatan BTC sabah saatlerinde 41 bin dolar bölgesine girdi.

Başarılı tahminleri ile kripto para yatırımcılarının ilgisini çeken Hollandalı analist Michael van de Poppe kişisel YouTube kanalı üzerinden yayınladığı bir video ile piyasayı değerlendirdi. Daha öne BTC’nin 41 bin dolar seviyesine gerileyebileceğini tahmin eden Poppe, Bitcoin ile birlikte Ethereum’un da zayıflık gösterdiğinin altını çizdi. Twitter hesabından korku-açgözlülük endeksinin “aşırı korku” bölümüne geldiğini ifade eden analist piyasanın yeniden yukarı yönlü bir hareket göstereceğini savunuyor.

Sosyal Medyayı Korku Sardı

Michael van de Poppe, piyasada meydana gelen sert değer kayıplarının ardından normalde yatırımcıların alım yapmaya başladığını hatırlattı. Ancak başarılı analist şu anda sosyal medyada ve kripto para piyasasında gerçekçi olmayan bir ayı piyasası beklentisinin hakim olduğunu belirtti:

“Bitcoin gibi Ethereum da son birkaç gündür zayıflık gösteriyor. Daha önce 46 bin dolar kaybedildiğinde 41 bin dolara kadar sert bir düşüş yaşayabileceğimizi açıklamıştım. Şu anda sosyal medyada ilginç bir durum görüyorum. Normalde fiyat sert düştüğünde yeni yatırımcıların girmesi beklenir. Ancak şu anda insanlar ayı piyasası beklentisine girdi. Benzer şekilde Bitcoin’in rekor kırdığı dönemde kısa vade yatırımcıları boğa piyasasının devam etmesini bekledi.”

Poppe Bitcoin fiyat grafiği üzerinden gerçekleştirdiği analizde bazı kritik seviyelere vurgu yaptı. 46 bin dolar seviyesinin kaybedildiğinin altını çizen başarılı analist ekim ayında görülen destek seviyesine ulaştığımızı belirtti. Poppe aynı zamanda Cosmos ve Chainlink (LINK) gibi bazı kripto para birimlerinin sağlam duruşunu hatırlatarak ayı piyasasında bu davranışları görmenin mümkün olmadığını savundu:

“Sert bir düzenleme görmüş olsak da mayıs ayında karşılaştığımız senaryoya benzemiyor. 46 bin dolar kaybedildi ve ekimin sonunda görülen destek seviyesine geri döndük. Eğer 44.600 dolar seviyesi kırılırsa öyle sanıyorum ki ayı piyasası tamamen sona erer ve boğa sezonuna geçiş yapılır. Sert bir düşüş yaşamış olsak da bu bölgeden gelen tepki de oldukça kuvvetli oldu.”

Aşırı Korku Bitcoin Boğalarının Habercisi

Kripto para piyasasında yatırımcıların psikolojisini göstermek için hazırlanan korku-açgözlülük endeksinde ibre daha önce hiç görülmediği kadar şiddetli bir şekilde “aşırı korku” tarafına yattı. Poppe’a göre bu gösterge alım yapma zamanının geldiğini gösteriyor. Başarılı yatırımcı pozisyonlarını almaya başladığını ve bu bölümde uzun pozisyonlar açmanın daha mantıklı olduğunu söyledi:

“Bundan sonra kısa pozisyonlar yerine uzun pozisyonlar aramaya başlayacağım. Peki şansımız ne ve hangi kritereleri incelemeyiz? Şu anda hangi senaryoyu takip etmeliyiz. Kuşkusuz ki daha önce de gördüğümüz gibi yatay ilerlemelerden sonra gelen sert değer kayıplarına tepki şekilde değer kazançları meydana geliyor. Birinci senaryoda çok sert bir tepki ile değer kazanmaya başlayabiliriz. İkinci senaryoda ise 46 bin dolar seviyesinden bir kez daha bu seviyelere inip ardından daha üst seviyeler zorlanabilir.”

Başarılı analist beklentisinin yukarı yönlü olduğunu belirtmesine rağmen 40 bin dolar seviyesinin kaybedilmesi halinde daha alt bölgede bulunan en kuvvetli destek bölgesinin 30 bin dolarda olduğunun altını çiziyor. 30-40 bin dolar arasında daha önce bir destek ya da direnç bölgesinin oluşmadığına değinen Poppe, Ethereum için de uzun pozisyonlar açacağını duyurdu. Analist, ETH’nin de daha önce sıklıkla karşılaştığı kuvvetli bir destek bölgesine indiğini belirtiyor.