Ana sayfa Son Dakika Türkiye’nin ‘kurbağa adamları’

Türkiye’nin ‘kurbağa adamları’

blank

Denizlerde ve ihtiyaç duyulması halinde iç sularda görev alan DEGAK özel timleri, Türkiye’nin tek eğitim merkezinin bunduğu Antalya’da yetiştiriliyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesindeki Dalış, Emniyet, Güvenlik ve Arama Kurtarma (DEGAK) özel timleri Türkiye’de hem iç sular hem de denizlerde faaliyet gösteriyor.

DEGAK özel timleri ve personeli, su altı arama kurtarma, afet durumlarında yardım, olay yeri inceleme başta olmak üzere çok sayıda konuya müdahale edecek şekilde tim bazında veya meslek içi eğitim kapsamında ferdi olarak eğitim görüyor.

Tamamı iyi derecede yüzme bilen personelden oluşan DEGAK özel timlerinin personeli, kriminal dalış ve görüntüleme teknikleri gibi özel konularda da eğitim alıyor.

TEK EĞİTİM YERİ ANTALYA’DA

Türkiye genelinde görev yapan DEGAK özel timlerinin eğitim gördüğü tek yer ise Antalya’da bulunuyor.

Antalya-Kemer kara yolu üzerindeki Sahil Güvenlik Sualtı Eğitim Merkezi, DEGAK özel timleri için ‘kurbağa adam’ yetiştiren Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde Türkiye’deki tek eğitim merkezi…

Sahil Güvenlik personelinden DEGAK Özel timinde görev alacaklar, belirli eleme aşamalarından geçirildikten sonra bu merkeze gönderiliyor.

Türkiye nin kurbağa adamları #1

DELİL TOPLUYORLAR

Burada dalıştan su altında delil toplama ve olay yeri incelemeye, ileri yüzme tekniklerinden tekne ve bot kullanımına kadar birçok alanda özel eğitim alıyor.

Kurbağa adamlar, temel kursu tamamladıktan ve zorlu sınavlardan sonra DEGAK özel timlerinde görevlendiriliyor.

Türkiye nin kurbağa adamları #2

“KURBAĞA ADAM ADAYLARININ HIZLI VE ÇEVİK OLMALARI HEDEFLENİYOR”

Sahil Güvenlik Binbaşı Özdemir Gemici, misyonlarının zorlu hava ve deniz şartlarında en iyi görevi sergilemek olduğunu belirtti.

Kurbağa adamlar ve DEGAK timlerinin yetiştirilmesi konusunda büyük titizlik gösterdiklerini dile getiren Binbaşı Gemici, “Su altında arama ve kurtarma yapan uzman dalış personeli yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Karada teorik ve pratik eğitimleri tamamlayan adaylar, ilk olarak havuzda eğitime alınıyor. Havuzdaki dalış eğitimlerinin ardından gerçek deniz şartlarında dalış yapan kurbağa adam adaylarının hızlı ve çevik olmaları hedefleniyor.” dedi.

Türkiye nin kurbağa adamları #3

Türkiye nin kurbağa adamları #4

Türkiye nin kurbağa adamları #5

Türkiye nin kurbağa adamları #6

Türkiye nin kurbağa adamları #7