Ana sayfa Haberler Secretum: NFT Metaverse Dönemi için Mesajlaşma ve Ticaret Uygulaması

Secretum: NFT Metaverse Dönemi için Mesajlaşma ve Ticaret Uygulaması

blank

Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesi ve Metaverse şirketi olma yolunda strateji geliştirmesi, teknoloji dünyasında bir şok etkisi yarattı.

Metaverse, şimdiden büyük bir teknolojik sıçrama olarak kabul ediliyor ve internet devriminden daha büyül olma potansiyeli de bulunuyor.

Metaverse, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve kullanıcıların dijital bir evrende “yaşadığı” video dahil olmak üzere teknolojinin birden çok öğesinin bir kombinasyonu olarak tanımlanabilirler. Kullanıcılar, metaverse içerisinde bir mesajlaşma ve ticaret çözümü arayacaklar. Bu da Secretum‘un sunabileceğini türden bir hizmet.

Oyun sektörü şimdiden Metaverse çağına başarı ile öncülük ediyor ve bunu blockchain teknolojisinin avantajlarıyla birleştiriyor.

Axie Infinity ve Sandbox gibi oyunlar, oyun içi varlıkları gerçek ekonomik değere sahip olan ve uzun vadeli değer kazanma için alınıp satılabilen ve/veya elde tutulabilen blockchain tabanlı Non-Fungible Tokens’a (NFT’ler) dönüştürüyor. NFT’lerin oyun metaverselerinde kullanılması, oyuncu harcamalarında ve NFT değerlerinde benzeri görülmemiş bir patlamaya neden oldu:

 • Axie Infinity, çoğunlukla NFT karakter satışlarından, 9 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahip oyun içi para birimi ile yıllık 2.7 milyar dolar gelir elde ediyor.
 • Sanal bir dünya geliştirme oyunu olan Sandbox, NFT arsa satışlarının 2021’de günde 3 milyon doların üzerine ulaştığını ve satışların %1600’ün üzerinde arttığını gördü.
 • LitCraft Nysperience’ın sınırlı süreli NFT lansman satışı iki haftadan kısa bir sürede 2 milyon dolar topladı.

Genel NFT piyasası da 2021’de yeni rekorlar kırılarak sağlamlığını korudu:

 • 2021’de bugüne kadar NFT satışları 9 milyar doları aştı ve 2020’nin 340 milyon dolara ulaşan toplam satışların 25 katından fazla bir büyüme kaydetti.
 • Dijital sanat eseri “Everydays – The First 5000 Days” Mart ayında bir Christie’s müzayedesinde 69 milyon dolara satıldı.
 • NFT ticaret platformu OpenSea’nin satışları 14,6 milyar dolara ulaştı.

Yenilikçi bir Blockchain girişimi, güvenli ve düşük maliyetli NFT ticareti ve P2P iletişimine izin vermek için benzeri görülmemiş Solana tabanlı bir çözüm yarattı: Secretum.

Secretum, NFT oyun Metaverse‘lerinin çoğalmasının getirdiği yeni zorlukların hem oyuncular hem de NFT traderları için çözülmesine yardımcı olabilir:

 • Yüksek Ücretler – Tüm NFT’lerin %80‘inden fazlası, Ethereum standart blockchain tokenlarına (ERC-20, ERC-721 veya ERC-1155) dayanmaktadır. Her tokenin üretilebilmesi için belirli bir miktarda güce ihtiyacı olduğundan, her NFT işlemi “işlem ücreti” ile gelir. Bu ücret ortalama %5,23‘e ulaşıyor ve tüccarlar ve oyuncular üzerinde önemli bir yük oluşturuyor.
 • Düzensiz bir market – Bir dizi NFT ticaret platformu bulunsa da (Opensea, Rarible), NFT Metaverse oyuncularının belirli NFT oyun varlıklarını bulmasına yardımcı olmuyorlar. Likidite bu nedenle yapay olarak sınırlı kalıyor ve Metaverse ekosistemlerinin genişlemesini yavaşlatıyor.
 • Kripto Varlıklara Duyulan Güvensizlik – Oyun NFT’leri şimdiden 10 milyar dolardan fazla değere sahip. Kripto hırsızlıkları daha sık oldukça ve boyut olarak büyüdükçe, oyuncuların NFT’lerini güvende tutmanın bir yolunu bulmaları ve diğer oyuncularla tam bir güvenlik içinde ticaret yapabilmeleri ve iletişim kurabilmeleri gerekiyor.

Secretum, yenilikçi Solana blockchainine dayanan, tamamen şifrelenmiş bir P2P mesajlaşma ve OTC kripto ticareti uygulamasıdır. Metaverse oyuncularına ve NFT traderlarına rakipsiz özellikler ve avantajlar sunar:

 • Kullanıcıların diğer cüzdanlara ait NFT varlıklarını bulabilmesi ve emanet akıllı sözleşme işlevi aracılığıyla NFT ve diğer kripto varlıklarının tamamen P2P (kişiler arası) ticareti. Bu, oyunların minimum maliyetle oyun içi varlıklarla buluşup takas edebildiği oyun Metaverse’leri için bir NFT ticareti ekosistemi yaratır. Solana’nın ortalama işlem ücreti yalnızca 0,00025 dolardır. Ethereum’un işlem ücretleri ise bu rakamın 100 katından daha fazladır.
 • Yalnızca cüzdan adresine dayalı olarak dünyadaki herhangi bir cüzdan sahibiyle anonim kayıt ve mesajlaşma sayesinde metaverse toplulukları için iletişim aracı olmak için ideal.
 • Dağınık node’lardan oluşan bir ağda yüksek güvenlikli NFT depolama, merkezi bir sorun noktasını ve kripto hırsızlığı riskini ortadan kaldırır. Bu da Secretum’da daha fazla oyun NFT’sinin depolanmasını teşvik eder ve daha büyük bir ticaret pazarı yaratır.
 • Solana’nın Ethereum’dan 40.000 kat daha fazla, saniyede 700.000 işlem kapasitesi sayesinde ölçek için oluşturulmuş bir NFT ticaret platformu.
 • Solana’nın Binance Smart Chain ve Ethereum ile zincirler arası uyumluluğu, ikincisi Metaverse oyun NFT’lerinin büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Bu, Secretum’un piyasaya sürüldüğü günden itibaren NFT oyun pazarına girmesini kolaylaştıracak.

Çoğu çevrimiçi oyunun 50 milyondan fazla kullanıcıya sahip toplulukları olduğundan, çoğunlukla oyuncu ekiplerine güvenir, güvenli iletişim, oyunun sorunsuz bir şekilde yürütülmesi için kilit bir unsurdur. NFT Metaverse’de oyuncular oyun yeteneklerini geliştirmek için hem iletişim kuracak hem de NFT varlıklarını takas edebilecekler.

Secretum, her iki pazar ihtiyacını da kullanıcı dostu, ucuz ve güvenli bir şekilde çözmek için tek bir çözüm sunar. Secretum’un nihai hedefi, tüm Metaverse NFT ticareti ve oyun iletişimi için başvurulacak uygulama olmaktan başka bir şey değil.

Oyun Metaverse çağı başlarken, Secretum en başından itibaren güçlü büyümesini ve gelecekteki genişlemesini kullanacak şekilde konumlandı.