Ana sayfa Futbol Premier Lig’e Bir Arap Patron Daha

Premier Lig’e Bir Arap Patron Daha

blank

Dünyada futbolun beşiği olarak gösterilen ve en iyi futbol takımlarının mücadele ettiği İngiltere Premier Lig ekiplerinden biri daha Araplara satılıyor. Daha önce de dünyanın en başarılı takımları satın alan Araplar, bu kez de Newcastle United’ı almaya hazırlanıyor.

Dünya futboluna yön veren takımların bulunduğu ve en değerli lig olan İngiltere Premier Lig’den bir takım daha Araplara satılıyor. Aylar önce Newcastle United’a talip olan şirketler grubunun takımı satın almasına onay çıktı.

blank

Newcastle United’ın Yeni Sahipleri Belli Oldu

İngiltere Premier Lig’in köklü kulüplerinden biri olan Newcastle United’ın bir süredir Arap şirketlerinden oluşan bir topluluğa satılması gündemdeydi. Yaklaşık 18 ay önce Newcastle’a talip olan Araplar sonunda mutlu sona ulaştı. Bazı yasal prosedürlere takılan Araplar, kulüp yönetimine karışmama şartıyla kulübü satın almayı kabul etti.

Premier Lig, dünya futbolunun en değerli ligi olarak gösteriliyor. Milyonlarca takipçisi bulunan ligin değerini korumak isteyen yöneticiler, takımların yönetiminin İngiltere’de kalması konusunda hassas davranıyor. Bu sebeple Newcastle United’a talip olan Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun takımı satın alması hususunda 18 aydır onay çıkmıyordu.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun takımın yönetimiyle alakalı konularda karar merci olmayacağına dair yasal bazı güvenceler vermesinin ardından Premier Lig yönetimi satışa onay verdi. Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, bu satış için yaklaşık 300 milyon sterlin ödeyecek.