Ana sayfa Futbol Kuntz ile 58 günde kabustan rüyaya!

Kuntz ile 58 günde kabustan rüyaya!

blank

Hollanda hezimeti ile çöküşe giren Türkiye A Milli Takımı, Kuntz ve ekibiyle dirildi. Alman çalıştırıcının taktik ve psikolojik hamleleri Ay-Yıldızlıları ayağa kaldırıp ‘play-off’a ulaştırdı.

Yayınlanma: 09:42 – 18 Kasım 2021

EURO 2020’deki büyük hayal kırıklığı, İstanbul’daki 2-2’lik Karadağ beraberliği ve sonrasında yaşanan 6-1’lik Hollanda hezimeti milli takımda bir değişikliği işaret ediyordu. Şenol Güneş’in görevine son veriliyor ve sürpriz bir kararla 19 Eylül’de Stefan Kuntz göreve geliyordu. Kuntz, ilk sınavında yine İstanbul’da Norveç’e karşılaşıyor öne geçtiğimiz maç 1-1 bitince bitime üç kala umutlar neredeyse tükeniyordu. Sonrasında yaşananlar ise ‘Bu hikâye mutlu sonla bitmeli’ dedirtecek cinsten…

Kuntz ve öğrencileri önce puan ardından da averaj farkını kapattı, finalde de kazanıp adımını ‘play-of’lara attı. Peki Stefan Kuntz, 58 günde neleri değiştirdi de Türkiye yeniden dirildi? İşte kritik dört dokunuş…

1-TAKIMINA ÖZGÜVEN AŞILADI

Kuntz’un ilk hamlesi sorunu teşhis etmek oldu. Futbolcuların özgüven kaybını gördü, ‘tükenmişlik’ duygusuyla mücadele etti. Oyuncularıyla bire bir görüştü. İdmanlarda, takım içi uyumu artıracak çalışmalar gerçekleştirdi.

2-DOĞRU KADROYU BULDU

Doğru oyuncu grubunu ve onlara uygun taktiği buldu. Kuntz’un yönetiminde Kerem dört maçta üç gol attı. Hakan verimli olduğu bölgeye geçince oyuna katkısı arttı. Serdar Dursun, Serdar Aziz ve Caner Erkin gibi isimlerden de yararlandı.

3-TEKNİK EKİBİ PARLADI

Kuntz teknik heyetine takıma etki edecek isimleri aldı. Yakından tanıdığı Kenan Koçak, Jan-Moritz Lichte, Michael Rechner ve Axel Busenkell ile iyi bir uyum yakaladı. Bu ekip, hem takımı iyi hazırladı hem de analizleri doğru yaptı.

4-TÜRK İNSANINI KAZANDI

Stefan Kuntz, Türkiye’de futbol oynamasının da etkisiyle, Türk insanı ile kurulan bağın milli takıma yansıdığını gördü. Samimi içtenliğiyle, akıllardaki Alman hoca düşüncesini kırdı. Letonya maçı sonrası ağlamasıyla, oyuncularına sarılmasıyla bizden biri oldu.

Stefan Kuntz Letonya maçından sonra ağladı İlginizi Çekebilir Stefan Kuntz Letonya maçından sonra ağladı 2022 Dünya Kupası'na katılmayı garantileyen ülkeler İlginizi Çekebilir 2022 Dünya Kupası’na katılmayı garantileyen ülkeler