Ana sayfa Trabzonspor “Kırmızı kart ve net penaltı”

“Kırmızı kart ve net penaltı”

blank

Trabzonspor-Yeni Malatyaspor maçının tartışmalı anları yayıncı beIN Sports’un trio programında masaya yatırıldı.

Maçın başlarında cezasahasına hareketlenen Dorukhan’a Awuku’nun müdahalesi var mı? Devam kararı doğru mu? Bülent Yıldırım: Bu bir televizyon penaltısı. Penaltı olmalı. Sahada tespiti zordur. Allah muhafaza Dorukhan’ın sakatlığı tekrarlayabilirdi. Böyle bir giriş yok. Deniz Çoban: Hakem açısından da ‘Neden verilmedi’ diyemeyiz. Ne hakemi ne de VAR hakemini eleştirmem. Televizyon penaltısı. Lale Orta: Ben de penaltı diyorum. Bunu biz görebiliyorsak, VAR Hakemlerinin de tespit edip uyardığında Bizim görebildiğimiz net kanıtları VAR’ın da görmesi gerekiyor.

blank

5. dakikada Bruno Peres’in Karim Hafez’e müdahelesinde kırmızı kart verilmeli miydi?

Deniz Çoban: Bir kırmızı kart çıkacaksa şiddeti, acımasızlık, yarayacılık arayacağız. Hareket vücudun neresiyle nere yapıyor? Rakibin yüzünü gözeterek yaptığı belli. Bu hamleyi yüzüne doğru yaqpıyor. Elmacık kemikleri oludğu için yaralayıcılık ve acımasızlık var. Bunu kazayla yapsaydı göz ardı edilebilirdi ama tamamen topsuz alanda rakibi bilerek ve gözeterek yapıyor. Kırmızı kart benim açımdan tartışmasız.

Fotoğraf beIN Sports’tan alınmıştır

blank

Hakem uygun açıda değil ve bu pozisyonu görmüyor. Hakem bu pozisyonda sarı kart takdiri yapsaydı VAR hakemin karışmaması mantıklı derdik. Hakem bunu görmüyor. Faul bile demiyor. Çok önemli bir ihlal VAR’ın yüzdü yüz karışması lazımdı. Önemli bir ihlal gözdenh kaçmış. Bir oyunacu sakatlanmış. Maçın en önemli hatalarından bir tanesi. Kırmızı kart çıkmalıydı.

Fotoğraf beIN Sports’tan alınmıştır

blank

Bülent Yıldırım: Bu hareketi Karim Hafez, Peres’e yapsaydı yine ‘kırmızı kart’ derdim. Hakem görüp de kendi sınırlarında sarı kart gösterseydi VAR karışmazdı. Burada hız var. Topla oynama niyeti hiç yok. Peres’in yüzüne bakın. Topla oynama şansı yok. VAR’ın müdahalesi gerek.

blank

Lale Orta: Kırmızı kart olmalıydı. Topa vurma yok. Şiddetli bir hareket. Kesinlikle kırmızı kart olmaydı. VAR’ın yüzde yüz karışması gerekiyordu. MHK VAR konuşmalarını dinlediğini açıklamıştı. Buna neden müdahale etmediğini soracaktır.

blank

9. dakikada Muonir’in Dorukhan’a müdahalesinde hakemin kararı doğru mu?Bülent Yıldırım: Hakemin kararı doğlu. Pozisyon dışarıda. Deniz Çoban: Karar doğru. Lale Orta: Dışarıda pozisyon ve faul kararı doğru.

blank

90+3’te Hüseyin Türkmen’in Hagi Osman’a müdahalesi var mı? Devam kararı doğru mu?

Bülent Yıldırım: Hakem tekniği açısından kritik dakikalar. Hakem arkadaş beklemiyor. Hüseyin Türkmen bileğini düzgün atsa bir şey olmayacak. Kendi kendine ihaleyi alıyor. Kısa bir pas atıyor. Bunu hissettiğinde de futbol dışında da topla oynama niyeti yok. Rakibini düşürdü. Bu futbol içinde futbol mantığında penaltı. Penaltı verilmesi yüzde yüz gerekli. VAR müdahalesi gerekli. Bariz gol şansından bahsedemiyorum. Bu pozisyon havada, karada, denizde penaltı. Artı sarı kart.

Fotoğraf beIN Sports’tan alınmıştır

blank8

Deniz Çoban: Tartışmasız, amasız, fakatsız penaltı. Sarı kart daha doğru olurdu. VAR hakemi açısındanh da şunu söyleyeceğim. İlk açıdan izlersek şurada pozisyon olduğunda Fırat Aydınus orta yayın hemen dışında. Davranışlarından pozisyonla ilgili hiçbir fikri olmadığı belli. Burada VAR devreye girmeliydi. Hiçbir hakem sahaya çıkarken x takımını, y takımını galip getireceğim diye çıkmaz. Morali yüksek bir hakemi oraya oturtursanız daha iyi bir performans alırsınız.

Fotoğraf beIN Sports’tan alınmıştır

blank

Lale Orta: Kaleciye verilen topun kısa düştüğünü gören Hüseyin alelacele faul yapıyor. Net bir penaltı. Sarı kart olması gerektiğini düşünüyorum. Tam faul yapıldığında topun ortada olduğunu, kalecinin de futbolcuyla ayakla da olsa topla oynama şansını olduğunu görüyoruz. VAR kesinlikle devreye girmeliydi. Böyle pozisyonlarda müdahale etmeyecekse hangi pozisyonlarda müdahale edecek?

Fotoğraf beIN Sports’tan alınmıştır

blank

Maçın bitiş düdüğüyle birlikte Ertaç Özbir’in hakem Fırat Aydınus’a topu vurması…

Deniz Çoban: Ertaç bana göre, bilerek isteyerek hakeme vuruyor. Hakem görüp değerlendiremiyor. Şahsi fikrim topu hakeme vuruyor. Kesinlikle ve kesinlikle bilerek vurduğunu düşünüyorum.

blank

Lale Orta: Yanlışlıkla vursaydı topa vurduktan sonra ‘eyvah ben ne yaptım?’ derdi. Beden dilinden kalecinin hakeme topu vurmak istediğini anlıyoruz. ‘Eyvah ne yaptım?’ der. Sola dönüyor. Arkasına dönüyor. Görmemezlikten geliyor. Sonra gelip sarılmasının hiç bir anlamı yok. Gerçekten bu konuda Ertaç’a yakıştıramadım. Kırmızı kart verilmeliydi.

blank

Bülent Yıldırım: Ertaç Özbir benim çok sevdiğim bir oyuncu. Geçen hafta hakemi çok büyük bir sıkıntıdan kurtardı. Biz de sahadan geldik. Tam planladığı gibi topu hakeme gönderdi. Hakeme isabet ettirdi. VAR hakeminin hiç görmediği bir alan. Normal koşullarda bundan ciddi kuşkuları olan VAR hakemi buna müdahale eder. Hakemin otoritesine yönelik bir hareket. 20-30 saniye sonrasında nabız yerine gelince hocadan özür diledi. Bu pozisyon kırmızı kartı gerektirir ve VAR müdahalesi gerekliydi.