Ana sayfa Haberler JP Morgan Ethereum (ETH) Yatırımcılarını Uyardı: Hakimiyetini Kaybedebilir

JP Morgan Ethereum (ETH) Yatırımcılarını Uyardı: Hakimiyetini Kaybedebilir

blank

Lider altcoin Ethereum (ETH) yeni günde düşüşte. Dün akşam saatlerinde FED toplantı tutanaklarının yayımlanması ve Kazakistan’dan gelen olumsuz haberlerle birlikte tüm riskli yatırım araçları büyük bir satış baskısıyla karşılaşmıştı. Lider kripto para birimi Bitcoin bu süreçte 42.500 dolar seviyelerine kadar gerilerken, Ethereum 3.400 dolar seviyelerine gerilemişti. Ancak yeni günde ivme kaybetmeye devam eden ETH, 3.300 dolar seviyelerine kadar çekildi. ABD merkezli çok uluslu yatırım bankası JP Morgan’dan ise yeni günde dikkat çeken bir rapor geldi. Bankanın analistleri tarafından hazırlanan rapora göre Ethereum, merkeziyetsiz finans (DeFi) sektöründeki hakimiyeti kaybedebilir.

Kripto para birimleri yeni yıla da kötü bir başlangıç yaptı. Kasım ayının ikinci yarısından itibaren ivme kaybeden kripto varlıklar, dün yeni yıldaki ilk sert düşüşünü de gerçekleştirdi. Bitcoin fiyatının 46.000 dolar seviyelerinden 42.000 dolar seviyelerine gerilediği süreçte birçok altcoin, %20’ye yakın değer kaybı yaşadı. Lider altcoin Ethereum ise bu süreçte 3.800 dolar seviyelerinden 3.300 dolar seviyelerine geriledi.

Ethereum İvme Kaybetmeye Devam Edebilir

Ethereum yatırımcılarını endişelendirecek bir haber de JP Morgan’dan geldi. Dünyanın en büyük bankacılık kuruluşlarından biri olan JP Morgan’ın analistlerine göre ETH, 2022 yılında merkeziyetsiz finans (DeFi) pazarındaki payını kaybetmeye devam edecek. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler tarafından kaleme alınan raporda, Ethereum ağını ölçeklendirmek için “en kritik” gelişme olarak nitelendirilen Sharding’in son aşaması 2023’te gelene kadar, ağın DeFi’deki %70 pazar payının düşmeye devam edebileceği vurgulandı. Analistlere göre ağ için oldukça önemli gelişme gecikebilir. Ethereum blok zinciri üzerindeki azalan ilgi ise geçen yıl fiyatını katlayan ETH için oldukça olumsuz olabilir.

JP Morgan analistlerine göre Terra, Binance Smart Chain, Avalanche ve Solana gibi pazar payını artıran blok zincir projeleri Ethereum’dan önemli miktarda alan aldı ve kendi ekosistemlerinde kullanımı artırmak için teşvikler kullandı. Bu nedenle ilerleyen süreçte rakiplerin ekosistemleri o kadar büyümüş olabilir ki ölçeklendirme tamamlandıktan sonra etkinlik toplu olarak Ethereum ağına geri dönmeyebilir:

“Ethereum şu anda sonucu bize göre belli olmayan bu savaşta uygulama alanındaki hakimiyetini sürdürmek için yoğun bir yarış içinde.”

Ethereum’un merkeziyetsiz finans pazarındaki payı geçtiğimiz yıl boyunca istikrarlı bir şekilde küçüldü. DefiLlama tarafından sağlanan verilere göre, Ethereum hakimiyeti geçen Ocak ayında %97’den fazlaydı. Ancak DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değerdeki payı; Terra, Binance Smart Chain, Avalanche ve Solana gibi rakiplerin hızla büyümesi sonrası şimdi sadece %63 seviyelerinde.

Bitcoin’i Geride Bırakabilir

Ethereum fiyatının 2022 yılında nasıl bir grafik izleyeceğine yönelik farklı yorumlar geliyor. Real Vision CEO’su Raoul Pal ise geçtiğimiz hafta içerisinde verdiği bir röportajda, Ethereum’un piyasa değeri açısından Bitcoin’i sollamaya hazır olduğunu ifade etmişti. Ünlü yönetici, ilerleyen süreçte Ethereum’un Bitcoin’den daha iyi performans göstermesini beklediğini vurgulamıştı:

“Biri internetin değeri, diğeri ise bir değer deposu. Onlar aynı şey değil. Bu aptalca. Ama insanlar Ethereum ve Bitcoin’i karşılaştırıyor. Şimdi, 10 yıl içinde Bitcoin akıllı sözleşmelere sahip olur ve ucuz işlem ücretleri sağlarsa senaryo değişir. Ethereum’un değerinin giderek Bitcoin’e yaklaştığını görüyoruz. Önümüzdeki on yıl içerisinde kripto paralarda lider değişimi görebiliriz.”