Ana sayfa Galatasaray Fatih Terim’in yardımcısı Domenec Torrent kimdir?

Fatih Terim’in yardımcısı Domenec Torrent kimdir?

blank

Galatasaray yönetimi teknik ekibi güçlendirme adına çalışmalarını sürdürüyor. Sarı-kırmızılı yönetim Pep Guardiola’nın yardımcılarından Domenec Torrent’i gündemine aldı. Peki Domenec Torrent kimdir?

Galatasaray yönetimi Fatih Terim‘in ekibini güçlendirmeye yönelik çalışma başlattığının ortaya çıkmasının ardından konuyla ilgili ilk açıklama yönetim kurulu üyesi Işıtan Gün‘den geldi.

– Işıtan Gün ne söyledi?

“Pep Guardiola’nın yardımcısıyla Başkan Burak Elmas’ın talimatı doğrultusunda görüştük. Guardiola’nın yardımcısını, Fatih Terim’in yardımcısı yapmak için görüştüm.

Bu görüşmelerin amacı Fatih hocanın ve Florya’daki mevcut teknik ekibin kadrosunu güçlendirme adına bir hamleydi. Başkanımız bu konu hakkında Fatih hocaya bilgi vereceğini söyledi.

Sayın Başkanımız da Guardiola ile bizzat görüştü. Başkanımıza sürekli, ‘Fatih hoca ile devam etmeliyiz’ diyorum, çıkan haberleri hayretle karşılıyorum.”

GALATASARAY HABERLERİ <<<

– Domenec Torrent kimdir?

Gün’ün açıklamasıyla birlikte Domenec Torrent‘in kim olduğu ve kariyeri merak konusu oldu. Hürriyet Gazetesi’nin derlediği habere göre Torrent’in kariyeri;

1962 doğumlu Torrent, Katalan kulüpleri Unio Esportiva Olot ve Guixols’ta Futbol oynadıktan sonra 27 yaşında kramponlarını asıp antrenörlüğe başladı. CF Palafrugell, Palamos CF ve Girona FC kulüplerinde teknik direktörlük yapan Domenec Torrent, 2007’de Barcelona B takımında Pep Guardiola’nın yardımcısı oldu. Barcelona’nın 2008-2012 yılları arasındaki 13 kupalı o muhteşem döneminde de Guardiola’nın yardımcılığını yapan Torrent, Bayern Münih ve Manchester City zamanlarında da teknik kadronun ayrılmaz parçalarından biri oldu.

– Hangi takımları çalıştırdı?

2018 yılında Guardiola’nın ekibinden ayrılan Torrent, Manchester City’nin sahibi City Group’un bünyesinde yer alan ABD takımı New York City’nin başına geçti. Burada geçirdiği bir sezonun ardından bir yıl takım çalıştırmayan İspanyol teknik adam Temmuz 2020’de bu kez şansını Brezilya ekibi Flamengo’da denedi. Burada da umduğunu bulamayan Torrent 4 ay sonunda görevinden ayrıldı. 59 yaşındaki İspanyol çalıştırıcı, Kasım 2020’den bu yana herhangi bir takımda görev yapmıyor.

– Guardiola ile 521 maça çıktı

Kariyerinin büyük bölümünde Pep Guardiola’nın ayak izlerini en yakından takip eden isimlerden biri olan Domenec Torrent, efsanevi teknik adamla birlikte 521 maça çıktı. 2007’de Guardiola’nın ekibine katılmadan önce ve 2018’de ayrıldıktan sonra teknik direktörlük yapan Torrent, toplam 86 maçta takım yönetti. Torrent bu karşılaşmalarda 44 galibiyet alırken 29 kez de sahadan mağlubiyetle ayrıldı.

– Pro Lisans’ı var mı? Hangi oyun sistemini tercih ediyor?

Domenec Torrent, teknik direktör olarak çıktığı maçlarda 1,76 puan ortalaması yakaladı. UEFA Pro Lisans sahibi olan Torrent’in tercih ettiği oyun sistemi 4-2-3-1.