Ana sayfa Son Dakika İçişleri Bakanlığı Stadyumlara Giriş Tedbirleri Ek Genelgesi Yayında

İçişleri Bakanlığı Stadyumlara Giriş Tedbirleri Ek Genelgesi Yayında

blank

Trfutbol.com – Son dakika haberi İçişleri Bakanlığı ‘Stadyumlara Giriş Tedbirleri’ konusunda ek bir genelge gönderdi. Aşı takvimini tamamlamayan veya hastalığa yakalanmayan kişilerin stadyumlara alınmayacağı hatırlatılan genelgede, “Gerekli şartları taşımayan kişilerin stadyumlara kesinlikle girmesine izin verilmeyecektir.”

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine ‘Stadyumlara Giriş Tedbirleri’ konulu ek genelge gönderdi. Gönderilen genelgede, müsabakalarda uygulanacak Covid-19 önlemlerinin daha önce Türkiye Futbol Federasyonu tarafından bildirildiği hatırlatıldı.

Ancak son günlerde Türkiye Futbol Federasyonu’nun “Müsabakalarda Uygulanacak Kovid-19 Önlemleri Yönergesi”nde aşı takvimini tamamlamamış veya hastalığa yakalanmamış kişilere izin verilmediği açıkça belirtilse de Stadyuma bazı müsabakalarda bu şartı sağlamayan taraftarların stada girmeye çalıştığı, engellenmesi durumunda ise kolluk kuvvetleri ve özel güvenlik görevlilerinin taraftarları karşı karşıya getirmeye çalıştığı belirtildi.

Genelgede, statta yer alacak taraftarların sağlığının korunması için alınması gereken önlemler şu şekilde belirtildi:

“Aşı takvimini tamamlamayan veya hastalığı olmayan kişilerin stada tam olarak alınmaması kuralının sağlanması için Türkiye Futbol Federasyonu ve kulüp yönetimleri tarafından her türlü önlem alınacaktır. İl/ilçe sporları güvenlik toplantıları gündeme alınarak gerekli koordinasyon sağlanacaktır.

Gerekli şartları taşımayan kişilerin stadyumlara girmesine izin verilmeyecektir. Bu amaçla giriş turnikeli alanlarda özel güvenlik görevlilerinin yanı sıra kolluk görevlileri görevlendirilecektir.

Talimata aykırı hareket eden taraftarlar veya kulüp yönetimleri hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un ilgili hükümlerine göre gerekli yaptırımlar kararlılıkla uygulanacaktır. Müsabakalarda Uygulanacak Covid-19 Önlemleri Hakkında.