Ana sayfa Basketbol FIBA 2023: Türkiye A Milli Basketbol Takımının Hedefi

FIBA 2023: Türkiye A Milli Basketbol Takımının Hedefi

blank

Türkiye Basketbol Federasyonu Milli Takımlar Direktörü Haluk Yıldırım, FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri’nde başarılı olarak kupada yer alacaklarına inandığını söyledi.

Trfutbol.com –  Son dakika haberi Haluk Yıldırım, A Milli Takım Genel Menajeri Muratcan Güler ve A Erkek Milli Takım Başantrenörü Orhun Ene, ay-yıldızlı takımın elemelerde Yunanistan, Büyük Britanya ve Belarus ile B Grubu’nda yer aldığı kura çekimiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Milli takımlar düzeyinde dünyanın en prestijli organizasyonları arasında yer alan FIBA Dünya Kupası’nda yer almak istediklerini dile getiren Haluk Yıldırım, “İlk tur B Grubu’nda Yunanistan, Büyük Britanya ve Belarus ile karşılaşacağız. Tüm maçlarımızı kazanarak ikinci tura yükselmek istiyoruz. Elemelerde oynayacağımız müsabakalar kolay olmayacaktır. Grubumuzda yer alan her takımın Dünya Kupası’nda yer almak için büyük bir mücadele ortaya koyacağını düşünüyoruz. Avrupa Ligi ile FIBA arasındaki takvim çakışması devam ediyor. Ancak biz potansiyelimizi ortaya koyarak ülkemizin FIBA 2023 Dünya Kupası’nda yer alacağımıza inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kurucusuna başarılar dileyen Muratcan Güler, “Dünya Kupası elemelerinde her takımın belli bir seviyede olduğunu düşünüyorum. Amacımız grubumuzu en iyi şekilde tamamlamak ve ligde ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek olacaktır. Dünya Kupası’ndan sonra ikinci tur grupları. Bu hedeflere ulaşacağımıza inancımız tam.” dedi.

Orhun Ene ise FIBA ​​Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde yer alan 32 takımdan 12’sinin kupaya hak kazanacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Buradan ayrıldıktan sonra bir grup daha var. Bizim için ilk hedef diğer gruptan istediğimiz sonuçları alıp Dünya Kupası’na katılmak. Önceliğimiz sahadaki en iyi kadroyu almak olacak. Artan maç. Avrupa Ligi takvimine göre bu turnuvada ve NBA’de oynayan oyuncu sayımızı artıracağız.Türkiye’deki temsilcilerimiz de göz önüne alındığında çok farklı kadrolarla sahada olacağız. Bu turnuvada ve NBA’de en yüksek potansiyel sahada olabilir ve bu oyuncuları Kasım-Şubat döneminde hazırlayabilir.Bir kadro ile hazırlıklarımızı yaptık.Lig maçları başladıktan sonra kadroyu şekillendirmek ve hangi oyuncuların oynayacağını belirlemek Aramızda olun. Bu saatten sonra kadromuzu değerlendireceğiz.”

FIBA tarafından açıklanan formata göre gruplarında ilk üçe giren takımlar bir üst tura çıkacak. Takımlar ilk grup aşamasında topladıkları puanları bir sonraki gruba taşıyacak. Uyruklarımız grupta ilk üç sırayı alırsa A Grubu’nda ilk üç sırayı tamamlayan takımlar ile eşleşecektir. İkinci turda gruplarında ilk üçe giren 12 takım ise ikinci turda FIBA 2023 Dünya Kupasında mücadele etmeye hak kazanacaktır.

Organizasyonda A Erkek Milli Takımımızın ilk tur maçları 25 Kasım 2021 – 3 Temmuz 2022 tarihleri arasında oynanacak:

25 Kasım 2021

Belarus – Türkiye

28 Kasım 2021

Türkiye – Büyük Britanya

25 Şubat 2022

Yunanistan – Türkiye

28 Şubat 2022

Türkiye – Yunanistan

30 Temmuz 2022

Türkiye – Belarus

3 Ağustos 2022

Büyük Britanya – Türkiye

İkinci tur maçları da yine deplasmanlı lig usulü ile son 3 pencerede yapılacak. Müsabaka tarihleri şu şekilde:

4. Pencere Maçları: 22-30 Ağustos 2022

5. Pencere Maçları: 7-15 Kasım 2022

6. Pencere Maçları: 20-28 Şubat 2023