Ana sayfa Fenerbahçe Fenerbahçe’de 3’lü Defans Anlayışı Tutmadı

Fenerbahçe’de 3’lü Defans Anlayışı Tutmadı

blank

Şampiyonluk için sezona başlayan Fenerbahçe takımda bir çok değişikliğe imza attı. Bu değişikliklerin başında teknik direktör Victor Pereira ve yeni taktik anlayışı 3’lü defans geldi. Ancak bu zamana kadar sahaya koydukları futbol gösteriyor ki Fenerbahçe’de 3’lü defans anlayışı tutmadı.

Fenerbahçe 2013-2014 sezonundan bu yana şampiyon olamıyor. Hem yönetim hem de taraftarlar artık 7 yıllık özlemin son bulmasını istiyor. Bu sezona da şampiyonluk için başlayan sarı lacivertlilerde takımda oldukça radikal değişikliklere imza atıldı. Bu değişikliklerin başında ise yeni teknik direktör Pereira ile birlikte gelen 3-4-3 sistemi geldi. Ancak alınan sonuçlar ve sahadaki oyuna bakıldığında bu sistem Fenerbahçe’ye uymadı.

blank

Fenerbahçe Atak Sonlandıramıyor

Fenerbahçe, bu sezon 7 yıldır süren şampiyonluk hasretini sonlandırarak sezonu lider olarak kapatmak için takımda köklü değişikliklere gitti. Takımda verim alınamayan oyuncularla yollar ayrılırken, yeni bazı oyuncularla da kadro güçlendirildi. Sezon başında takımın başına eski teknik direktörlerden Victor Pereira getirildi. Pereira beraberinde yeni bir de taktik anlayış getirdi. Takımdaki en büyük değişiklik olan 3’lü defans anlayışı Fenerbahçe’de bazı sorunlara da yol açtı. Sarı lacivertlilerin gözle görülen en büyük sorunu ise atak sonlandıramamak.

Modern futbolda bazı takımların benimsediği ve başarılı da olduğu taktik anlayışlarından biri olan 3-4-3 taktiği bu sene ligimizde de Fenerbahçe tarafında benimsendi. Pek görmeye alışık olmadığımız bu taktik anlayışını benimseyen Pereira, ilk maçlarda başarılı olmuş gibi görülse de, haftalar ilerledikçe istedikleri sonuçları alamamaya başladılar. Dolayısıyla taraftarlar ve spor eleştirmenlerinin ilk eleştirisi de yeni taktik anlayışı üzerine oldu. Pereira’nın benimsediği bu taktik anlayışında en büyük risk lan kontra ataklar , Fenerbahçe’nin rakiplerinin en büyük silahı haline geldi.

Fenerbahçe’nin bu sezon benimsediği 3’lü defans anlayışlında, orta saha ve ileri uç kalabalık tutuluyor. Bu sayede rakibe ilerde baskı kurmak ve kalabalık ataklar geliştirmek mümkün kılınıyor. Ancak çıkılan atakların sonlandırılamaması en büyük risk. Bu durumda kalabalık şekilde ileri çıkan oyuncular, kaptırılan toplarda geri dönmekte zorlanıyor ve rakibin kontra ataklar, kalede tehlikeli ataklara neden oluyor. Atak sırasında kaptırılan her top Fenerbahçe kalesinde kontra ataklara neden oluyor.

blank

Fenrebahçe 3’lü Defansın Faturasını mı Ödüyor?

Fenerbahçe sezona 3 galibiyle başlamıştı. Bu döneme kadar başarılı sonuçlar alan ve Avrupa Kupaları dahil hiç bir maçını kaybetmeyen sarı lacivertlilerde, alınan kötü sonuçlarla beraber eleştiriler de başladı. Eleştirilen isimlerin başında Victor Pereira geliyor. Pereira’nın eleştirildiği nokta ise 3’lü defans anlayışı. Son haftalarda kaybedilen puanların en büyük sebebi olarak yeni sezonda oynanmaya başlanan 3-4-3 sistemi olduğu söyleniyor.

Fenerbahçe ligin 4. haftasında evinde ağırladığı Sivasspor ile 1-1 berabere kalmıştı. Bu maça kadar yeni sezonda çıktığı tüm resmi maçları kazana sarı lacivertliler, bu maçla birlikte sıkıntılı bir sürece girdi. Hemen ardından Başakşehir’e konuk olan Fenerbahçe, bu maçta ise şok bir mağlubiyet aldı. ilk 4 hafta oynadığı tüm maçları kaybeden Başakşehir karşısında alınan mağlubiyet, camiada eleştirilen fitilini ateşleyen olay oldu. Ardından Giresunspor’u ağırlayan sarı lacivertliler, bu maçı kazansa da yine eleştirilerin hedefi oldu.

Fenerbahçe’nin 6. haftada ağırladığı rakibi Giresunspor, sezonun ilk golünü Fenerbahçe karşısında buldu. 5 haftadır tek bir gol bile atamayan Giresunspor’un attığı bir golün yanında bir de penaltı kaçırması, eleştiri dozunun artmasına neden oldu. Bir hafta sonra Hatay deplasmanından galibiyetle dönen Fenerbahçe, kalesinde oldukça tehlikeli pozisyonlar verdi ve skor lehine olsa da oyun memnun etmedi.

Son olarak UEFA Avrupa Ligi’nde sahasında Yunan temsilcisi Olympiakos’u ağırlayan Fenerbahçe, bu maçta 3-0 gibi ağır bir mağlubiyet alınca, Pereira ve 3-4-3 sistemi iyiden iyiye eleştirilmeye başlandı. Bu sistemde oynayan Fenerbahçe’nin kesinlikle çıktığı atakları sonuçlandırması, auta dahi gitse, topun rakibe geçmemesi gerekiyor. Aksi halde kaptırılan top rakibin kontra atağıyla birlikte net bir gol fırsatı yahut golü ile sonuçlanıyor.