Ana sayfa Haberler En Değerli Metaverse Projesinde Tarihe Geçen Satış

En Değerli Metaverse Projesinde Tarihe Geçen Satış

blank

Trfutbol.com – En Değerli Metaverse Projesinde Tarihe Geçen Satış

Kripto para piyasası yatay hareketini sürdürürken Decentraland (MANA) ve The Sandbox (SAND) gibi metaverse projeleri son bir haftada değerlerini ikiye katlamayı başardı. Piyasa değerine göre oluşturulan sıralamada en üst sırada yer alan metaverse projesi Axie Infinty (AXS) platformunda dün 550 ETH’lik bir arsa satışı gerçekleşti. 2021 yılının en çok değer kazanan kripto para birimlerinden biri olan AXS, son yirmi dört saatte %2,1 artış göstererek 141 dolara ulaştı.

Metaverse projeleri içinde NFT biçiminde pazarlanan itemler arasında arsalar büyük ilgi görüyor. En değerli 7 metaverse arsası arasında bulunan sanal evren arsaları bazı durumlarda milyon doların üzerinde fiyatlarla satışa sunulabiliyor. Bu durum genelde arsanın sanal evren üzerindeki konumu, boyutu ve üzerine inşa edilmiş NFT itemlerin değeri ile ölçülüyor. Axie Infinity topluluğu tarafından resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşıma göre, 550 ETH’ye (yaklaşık 2,5 milyon dolar) satılan bu arsa en pahalı arsa unvanını da elinde tutuyor. Bununla birlikte birkaç gün önce satılan bir Decentraland arsası, MANA’nın değerini katlaması ile 2,5 milyon doların üzerine çıktı. Bu yüzden en pahalı metaverse arsası unvanı şimdilik bu iki arsa arasında paylaşılıyor.

“Az önce bir Genesis arsası 550 ETH’ye satıldı! 2.3 milyon doların üzerinde! Oyunculara ait dijital dünyamız dünyayı şok etmeye devam ediyor. Bu satış bugüne kadar gerçekleşen en pahalı dijital arsa satışı olabilir.”

Axie Infinity Arsaları Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Axie Infinity, sanal evrenini henüz oyuncuların hizmetine sunmadı. Buna rağmen platformun resmi NFT pazarında arsa satışları başladı. Şu anda bu pazarda satışa sunulan arsaların en ucuzu 15 bin dolardan satışa sunuluyor. Arsa satışlarının hareketlenmesi ile oyuncuların metaverse beklentileri de arttı. Hızlı davranan projeler blok zincir dünyasında yaşanan metaverse yarışında bir adım öne çıkacak.

GameFi ve Sanal Evren

Metaverse platformlarının değeri daha çok onları kullanan ve içinde kripto para harcayan kullanıcı sayısı ile ölçülecek. Bu nedenle tüm platformlar sanal evrenlerinde daha fazla trafik sağlamak için tokenomilerini çeşitlendirmeye çabalıyor. Şu anda bu evrenlerde reklam, promosyonlar ve oyunlar (GameFi) çok popüler. Bu bağlamda The Sandbox’ın avantajlı olduğu iddia ediliyor. The Sandbox on yılı aşkın bir süredir iki boyutlu oyunlar üreten bir şirket. Metaverse projesi yeni olsa da ekibin oyun dinamikleri konusunda uzman olduğu biliniyor. The Sandbox önümüzdeki hafta kapılarını ilk kez açacak ve hazırlanan ilk 18 oyun kullanıcılara sunulacak.

GameFi konusunda geride kalmak istemeyen Decentraland, yeni oyun projeleri üretebilmek için bir fon başlattı. 100 milyon dolar değerindeki fon, bu sanal evrene değer katacak en fazla 6 oyun projesi arasında dağıtılacak.

FTX, Solana (SOL) Projelerini Destekleyecek

Şu anda metaverse projeleri daha çok Ethereum (ETH) ya da WAX gibi blok zincir ağlarında çalışıyor. Bununla birlikte Solana ve Polkadot (DOT) gibi blok zincir ağlarında da bazı platformlar ön satışlara başladı. Axie Infinity de dahil olmak üzere birçok blok zincir projesini destekleyen ABD’li kripto para borsası FTX, Solana ağında üretilecek yeni sanal evren ve GameFi projelerini destekleyecek fona yatırım yaptı.

Fonun destekçileri arasında FTX ile birlikte Solana Ventures ve Lightspeed Venture Partners gibi şirketler de yer alıyor. Fonda şu ana kadar 100 milyon dolar biriktiği ve şimdiden bazı projelerin bu fondan faydalanmaya başladığı belirtildi. Solana, Ethereum’a kıyasla çok daha hızlı ve düşük işlem ücretleri ile çalışan bir blok zincir ağı. Bu nedenle bu ağda faaliyet gösteren birçok proje Polygon (MATIC) gibi ikinci katman ölçekleme çözümlerine ihtiyaç duymadan faaliyet gösterebiliyor. Sanal evrenler konusunda duyulan en büyük endişe blok zincir teknolojisinin trafiği kaldırma potansiyeli olarak gösteriliyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.