Ana sayfa Son Dakika El Salvador Hükümeti Bitcoin İşlemlerini Teşvik Ediyor

El Salvador Hükümeti Bitcoin İşlemlerini Teşvik Ediyor

blank

Trfutbol.com – El Salvador hükümeti Bitcoin işlemlerini teşvik ediyor. Orta Amerika ülkesi El Salvador resmi olarak kabul edilen Bitcoin, para birimlerinden biridir ve potansiyel olarak Bitcoin’in 6,5 milyon kişiye erişimini genişletmektedir.

El Salvador Hükümeti Bitcoin İşlemlerini Teşvik Ediyor

Ülkenin Cumhurbaşkanı hukuk danışmanı Javier Argueta, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Ne sermaye artışı ne de gelir için ödenecek vergi olmayacak” dedi. Yabancı yatırımcılar, ülkedeki yabancı yatırımı artırmaya yardımcı olmak için Bitcoin spekülasyonları üzerindeki vergiden muaf tutulacak.

Bununla birlikte, özellikle ülkedeki yüksek yoksulluk ve işsizlik oranları nedeniyle El Salvador’un Bitcoin ile ilgili olarak kara para aklama ve yolsuzluk için olgunlaştığına dair endişeler var. Argueta’ya göre El Salvador dijital cüzdanlarında dijital takip mekanizmaları var. Hükümet aşırı Bitcoin dalgalanması fark ederse, işlemler beklemeye alınabilir.

Hükümet Bitcoin İşlemlerini Nasıl Koruyor?

Bitcoin’in benimsenmesine rağmen, El Salvador hükümeti ve ekonomisi güvenli konumda değil. Ülkenin cumhurbaşkanı kısa süre önce Yüksek Mahkemesinden kurtuldu ve otoriter ve diktatörlüğe yakın adımlar attığı biliniyor. El Salvador’un kendisi, Bitcoin’in o ülkedeki geleceği için pek umut verici görünmeyen başarısız bir devlet olarak etiketlendi.

blank

Hükümet, ülkenin Chivo adlı resmi Bitcoin cüzdanında gerçekleşen tüm dijital işlemleri izleyerek yasa dışı faaliyetleri izlemek ve önlemek için adımlar atıyor. Kara para aklamayla mücadele etmek için özel olarak çalışıyorlar ve nasıl ilerleyecekleri konusunda uluslararası kabul görmüş finans kurumlarının tavsiyelerini kullanıyorlar.

El Salvador, şu anda resmi para birimlerinden biri olarak Bitcoin’e sahip olan dünyadaki tek ülkedir. Bu, ülkedeki her satıcının işlemler için Bitcoin’i kabul etmesi gerektiği anlamına gelir. Açıkçası bu, sonuç olarak Bitcoin’e çok daha fazla yatırım olacağı anlamına geliyor. El Salvador, Silvergate Bank ve Bitso kripto borsası ile işbirliği içinde çalışıyor.

Chivo dijital cüzdan, kullanıcıların ABD doları işlemlerini herhangi bir işlem ücreti eklenmeden Bitcoin’e dönüştürmelerini sağlar. Bu, bu amaç için oluşturulmuş özel ATM’ler aracılığıyla yapılabilir.