Ana sayfa Spor Dario Costa, Uçakla En Uzun Tünel Uçuşu Rekorunu Kırdı

Dario Costa, Uçakla En Uzun Tünel Uçuşu Rekorunu Kırdı

blank

Trfutbol.com – Son dakika haberi İstanbul’da Dario Costa, Uçakla En Uzun Tünel Uçuşu Rekorunu Kırdı. Red Bull sporcusu Dario Costa, Kuzey Marmara Otoyolu, Çatalca Mevkii T1 ve T2 Tünellerini 43.44 saniyede geçerek “Uçakla En Uzun Tünel Uçuşu” dünya rekorunu kırdı ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Dario Costa, Uçakla En Uzun Tünel Uçuşu Rekorunu Kırdı

Red Bull’dan yapılan açıklamaya göre, dünyanın en önemli gösteri pilotlarından Red Bull sporcusu Dario Costa, bugün gün doğarken Kuzey Marmara Otoyolu, Çatalca Mevki T1 ve T2 tünellerinden uçarak dünya rekoru kırdı. 43.44 saniye süren uçuşta İtalyan pilot, tamamen kemerli beton duvarlarla çevrili tünellerin ilkinde ustaca bir kalkış yaptıktan sonra iki tünel arasındaki açık hava boşluğundan geçti. İkinci tünelde ortalama 245 km/s hıza ulaşan Dario Costa, 1,6 metreden daha düşük irtifadaki uçuşuyla ikinci tüneli başarıyla geçti.

blank

Özel olarak modifiye edilmiş Zivko Edge 540 yarış uçağı ile performans sergileyen Costa, 4 Eylül Cumartesi günü 6.43’te uçuşunu gerçekleştirdi.

Tüneldeki sınırlı yükseklik nedeniyle, Dario Costa yerden sadece 110 ila 140 cm yükseklikteki uçuşunda iki kanat ucu ile tünel duvarları arasında yaklaşık 4 metrelik dar bir mesafeyi yönetmeyi başardı. Milimetrik ince el hareketleri ve ustaca direksiyon kontrolü gerektiren uçuşun en kritik anlarından biri de tüneller arasındaki 360 metrelik boşluktu.

blank

Costa ikinci tünelin alçak, dar ağzına girmeye hazırlanırken uçağı yandan rüzgarlara maruz kaldı. Buna rağmen kontrolünü kaybetmeyen Dario Costa, performansını hatasız tamamlayarak başarısını 360 derecelik bir dönüşle kutladı. Dario Costa bu performansıyla “Uçakla En Uzun Tünel Uçuşu” için Guinness Dünya Rekorunu kırdı.

Costa’nın “Tunnel Pass” projesindeki akıl hocası, havacılık efsanesi, Macar şovu ve yarış pilotu Red Bull sporcusu Peter Besenyei’ydi.

“Bu proje inanılmaz bir yolculuktu”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dario Costa, Tünel Geçişinin en zor kısmının tünelin tek çıkışının olması olduğunu belirtti. Costa, kendisi dahil kimsenin daha önce tünelde uçmaya çalışmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Dolayısıyla her şey beklediğim gibi gider mi diye aklımda büyük bir soru işareti vardı. Dolayısıyla bu geçişi yapabilmek hem büyük bir rahatlama hem de büyük ama büyük bir mutluluk. Benim için gerçekleşen başka bir hayaldi. Motoru çalıştırdığım andan itibaren bu işi hakkıyla yaptım. Ne yapmam gerektiğini biliyordum. Kafamda tasarladığım tüm adımları uyguladım. Tünele ilk girdiğimde uçak sağa kaymıştı. yan rüzgar İşte o zaman benim için her şey yavaşladı. Uçağımı eski konumuna getirmeye odaklandım. Sonra her şey kafamda hızlanmaya başladı.Geriye dönüp baktığımda bu proje inanılmaz bir yolculuktu. Çok duygusaldı. Bu sadece Dario Costa’nın bir uçuşu değildi.40 kişinin hayata geçirdiği bir projeydi. Bu tür bir performansta başarıyı ancak çok çalışarak elde edebilirsiniz. Emeklerimizin karşılığını aldık. Benim için gerçekten bir büyük hayal gerçek oluyor ve çabalarsan başarabileceğinin kanıtı. ”

blank

41 yaşındaki Dario Costa, İtalyan Akrobasi Şampiyonası’nın en üst kategorisini kazandı ve Red Bull Air Race Challenger Class’a girerek kazanan ilk İtalyan pilot oldu. 20 yılı aşkın uçuş deneyimi ve sayısız havacılık başarısıyla Costa, bugüne kadar havada 5.000 saatten fazla zaman harcadı.