Ana sayfa Son Dakika Covid-19 Aşısı Olmayanları Üzecek Araştırma! 29 Kat daha fazla

Covid-19 Aşısı Olmayanları Üzecek Araştırma! 29 Kat daha fazla

Trfutbol.com – ABD Ulusal Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından yapılan kapsamlı bir araştırmada, Covid-19 aşısı olmayanların hastalık nedeniyle hastaneye yatma olasılığının 29 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

ABD Ulusal Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından 43.000’den fazla Covid-19 hastasından elde edilen verilerle hazırlanan kapsamlı araştırmanın sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. Mayıs-Temmuz ayları arasında Los Angeles’ta Covid-19’a yakalanan 43.000’den fazla kişiden gelen verileri analiz eden CDC, aşılı ve aşısız arasındaki farkları tartıştı.

Covid-19 Aşısı Olmayanları Üzecek Araştırma

Araştırmada aşı yaptırmayan ve Kovid-19’a yakalananların aşı yaptıranlara göre 29 kat daha fazla hastaneye kaldırıldığı belirlendi. 16 yaş üstü bireyleri takip eden yetkililer, 43 bin 127 Kovid-19 vakasının %71,4’ünün aşılanmamış kişilerden oluştuğunu açıkladı. İki doz aşı yaptıranlar arasında Kovid-19’a yakalananların oranının yüzde 25 olduğunu vurgulayan yetkililer, bunların yüzde 3’ünün tek doz aşı yaptıran kişiler olduğunu açıkladı.

AŞI OLANDA ENTÜBE YÜZDE 1 BİLE DEĞİL

Araştırmada, iki doz aşı yaptıranların hastaneye yatış oranının yüzde 3 civarında olduğu belirtilirken, yoğun bakımda yatış oranının yüzde 0,5, entübasyon oranının ise yüzde 0,2 olarak kaydedildiği belirtildi. Tek doz aşı olanların yüzde 6’sının hastanede tedavi gördüğü, yüzde 1’inin yoğun bakıma alındığı ve yüzde 0,3’ünün solunum cihazına bağlı olduğu belirtildi.

Yetkililer aşı yaptırmayanlarda bu oranın 29 kat daha fazla olduğunu belirtirken, “Delta varyantının yaygınlaşmasıyla aşı olmanın önemi de arttı. Bu bulaşma ve hastaneye yatış oranları, onaylanmış aşıların Covid-19’a ve ağır hastalıklara karşı etkili olduğunu gösteriyor. Covid-19 kaynaklı ölümleri azaltmak için aşı çalışmaları artırılmalıdır.