Ana sayfa Futbol Cebelitarık Kalecisinden Türkiye Karşısında Tarihi Başarı

Cebelitarık Kalecisinden Türkiye Karşısında Tarihi Başarı

blank

2022 Dünya Kupası G grubunda Türkiye’yi ağırlayan Cebelitarık’ın kalecisi Coeling büyük bir başarıya imza attı. Maçın 4. dakikasında Türkiye’nin kazandığı penaltıda gole izin vermeyen Coeling ilk defa milli takım formasıyla penaltı kurtardı.

2022 Dünya Kupası elemelerinde G grubunda 5. maçlar oynandı. Türkiye 5. maçını Cebelitarık ile oynadı. Grupta bu güne kadar hiç maç kazanamayan ve kalesinde tam 17 gol gören Cebelitarık maçına hızlı başlayan Türkiye maçın henüz 4. dakikasında penaltı kazandı. Topun başına geçen Enes Ünal, topu sol köşeye vururken, kaleci Coeling Enes’e gol izni vermedi. Böylelikle Coeling milli formayla ilk kez penaltı kurtarmış oldu.

G Grubunun en çok gol yiyen ve en az gol kaydeden takımı olan ve grupta puanı olmayan tek takım unvanını taşıyan Cebelitarık’ın en başarılı oyuncularından biri kaleci Coeling. Bu akşam oynanan Türkiye maçıyla birlikte toplamda 5 maçta 20 gol yeseler de, özellikle Coeling yaptığı kurtarışlarla dikkat çekiyor.

blank

Coeling, Türkiye maçında gösterdiği başarıyla da tarihe geçti. Maçın ilk pozisyonunda, savunmanın arkasına atılan topta Efecan’ın ceza sahası içinde yerde kalmasıyla Türkiye’nin penaltı kazandı. Henüz maçın 4. dakikasında penaltıyı kullanmak üzere topun başına Enes Ünal geçti. Enes’in şutunda topu kurtarmayı başaran Coeling, böylelikle Cebelitarık formasıyla ilk kez penaltı kurtarmış oldu. Her ne kadar maçı Türkiye ikinci yarıda bulduğu gollerle 3-0 kazanmış olsa da, Coeling, maçın henüz 4. dakikadan kopmasına engel olmuş oldu. Ayrıca penaltı kurtarmanın özgüveniyle bir çok pozisyonda da başarılı bir şekilde kalesini korudu.

Coeling’in bu kurtarışı, Şenol Güneş’in tercihlerini de sorgulattı. Bir çok futbol yorumcusu, Şenol Güneş’in sahaya sürdüğü 11’i sert bir şekilde eleştirdi.