Ana sayfa Haberler Bitcoin Hakimiyet Oranı Kritik Destek Bölgesinin Altına Geriledi

Bitcoin Hakimiyet Oranı Kritik Destek Bölgesinin Altına Geriledi

blank

Bitcoin hakimiyet oranı (BTCD), 2020 yılı Ekim ayında düşüş kaydetmeye başladı. 3 Ocak 2022 tarihinde ise 2018 yılından bu yana görülen en düşük seviyeye ulaştı.

Bitcoin Hakimiyet Oranı Yüzde 40 Seviyesinin Altına Geriledi

Bitcoin hakimiyet oranı (BTCD), 2021 yılı Mayıs ayından bu yana (228 gündür) yüzde 40 seviyesindeki yatay destek bölgesinin üzerinde hareket ediyordu. Ayrıca destek bölgesinden iki kez sıçrama gerçekleşmişti. Ancak ikinci sıçrama, ilk sıçramadan daha zayıf bir görünüm sergilemişti.

Öte yandan BTCD, 3 Ocak 2022 tarihinde yüzde 40 seviyesindeki destek bölgesinden kırılım gerçekleştirdi. Buna ek olarak gerçekleşen kırılım, uzun vadeli bir düşüş hareketinin başlangıcına işaret ediyor olabilir.

Kripto para analisti @kucakeC, Twitter hesabı üzerinden bir Bitcoin hakimiyet oranı grafiği paylaştı ve BTCD’nin uzun vadeli destek bölgesinin altına gerilediğini ifade etti. Analistin sözünü ettiği destek bölgesi, yukarıdaki grafikte belirtilen alana karşılık geliyor.

BTCD Alçalan Direnç Çizgisini Takip Ediyor

Günlük grafiğe bakıldığında, Bitcoin hakimiyet oranının 19 Ekim’den bu yana alçalan bir direnç çizgisini takip ettiği görülüyor. Ayrıca BTCD, şu anda yüzde 40 seviyesindeki yatay destek bölgesini test ediyor. Bu destek bölgesinin şu anda bir direnç olarak çalışması bekleniyor.

Buna ek olarak, destek bölgesinin alçalan direnç çizgisiyle kesiştiği de göze çarpıyor. Dolayısıyla bu kesişim, bölgenin oldukça önemli bir direnci teşkil edebileceği anlamına geliyor.

BTCD’nin bu bölgeden çıkış gerçekleştirmesi halinde bir sonraki direnç bölgesi, yüzde 42 seviyesinde yer alıyor. Ancak mevcut harekete bakıldığında, çıkış gerçekleşeceğine ilişkin bir ihtimalden söz etmek mümkün görünmüyor.

Dalga Sayımı Analizi

Uzun vadeli grafiğe göre Bitcoin hakimiyet oranı, 2021 yılı başından bu yana düşüş sergiliyor. Ayrıca düşüş hareketi, beş dalgalı bir yapı (siyah) ile benzerlik taşıyor. BTCD ise bu yapının beşinci ve son dalgası içinde hareket ediyor.

Düşüş hareketinin dip noktası için en olası hedef, yüzde 34 seviyesinde bulunuyor. Bu hedef, dördüncü dalganın (siyah) 1,61 dış fib. düzeltme seviyesi ile birinci dalga (beyaz) uzunluğu kullanılarak hesaplandı.

Sonuç olarak, bu hedefe temas edilmesinin ardından yeni bir yükseliş hareketi başlayabilir. Dolayısıyla BTCD’nin kısa süre içinde dip seviyeye ulaşacağı söylenebilir.