Ana sayfa Haberler Balinalar Bitcoin (BTC) Alımlarına Başladı

Balinalar Bitcoin (BTC) Alımlarına Başladı

blank

Kripto para piyasasında Bitcoin (BTC) ve altcoin fiyatları ABD Merkez Bankası’nın (FED) aralık ayı FOMC toplantısı tutanaklarını yayımlamasıyla birlikte değer kaybederken, Bitcoin balinaları düşen fiyattan kademeli alımları artırdı. Kısa vade yatırımcıların sattığı BTC’leri toplamaya başlayan 3 Bitcoin balinası sabah saatlerinde ortalama 42 bin dolardan 3.500 BTC aldı. CryptoQuant’a göre açılan yüksek kaldıraçlı işlem sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmandı. Kazakistan’da meydana gelen protestolar henüz işlemci gücünü dramatik bir şekilde etkilemeyi başaramadı.

BitInfoCharts verilerine göre en yüklü Bitcoin hesaplarının bir bölümü düşen fiyatların ardından BTC almaya başladı. Platformun verdiği bilgilere göre BTC alımı yapan hesapların kripto para borsaları ile bir ilgisi bulunmuyor. Bu durumda alımların bireysel ya da kurumsal alımlar olduğu tahmin ediliyor. En çok Bitcoin’e sahip olan 33. hesaba 3.000 BTC daha eklenirken 34. hesaba 1.455 BTC eklendiği belirtiliyor.

Novogratz: 38 Bin Dolarda Duracak

Gerçekleştirdiği Bitcoin alımları ile yıllardır kripto para piyasasında ön planda kalmayı başaran Galaxy Digital’in CEO’su Mike Novogratz, piyasanın değer kaybetmeye başlamasını “doğal” olarak nitelenirdi. Ünlü CEO, Bitcoin’in 2021 yılında elde ettiği değer kazancının bir bölümünün sağlıklı bir şekilde geri çekildiğine inanıyor. Novogratz’a göre 38 bin dolar bölgesinde güçlü bir destek bulunuyor.

Galaxy Digital CEO’su konuşmasında kurumsal şirketlerin taleplerinin arttığını hatırlattı. Bu nedenle orta vadede BTC’nin sert bir değer kaybına maruz kalmasının olası olmadığını iddia etti. CEO’ya göre real sermaye piyasalarında meydana gelen belirsizlik ve pandemi koşullarının kış aylarında piyasaya yönelik etkisini artırması sonucu kripto para piyasasında oynaklık artabilir.

Kazakistan Olayları Henüz İşlemci Gücünü Etkilemedi

Piyasanın değer kaybında Kazakistan’da meydana gelen protestoların da rolü olduğu belirtiliyor. ABD’nin ardından dünyanın en çok işlemci gücü üreten ülkesi konumunda bulunan Kazakistan’da hafta başından bu yana süren olaylar gün geçtikçe şiddetini artırıyor. Kazakistan halkı artan fiyatlar ve düşen yaşam kalitesinden dolayı hükümete karşı protesto başlattı. Hükümet, Cumhurbaşkanı tarafından görevden alınsa da halkın protestosu devam ediyor.

Protestoların organize bir şekilde ilerlemesini istemeyen yönetim bazı bölgelerde interneti kesiyor. Ülkenin bazı bölümlerinde ise elektrik kesintileri yaşandığı belirtiliyor. Bu nedenle ülkede bulunan Bitcoin madencilik tesislerinin olumsuz etkilenebileceğinden endişe ediliyor.

Bununla birlikte Bitcoin blok zincir ağında meydana gelen olayları takip eden Blockchain.com’a göre BTC işlemci gücünde problem yaratacak bir etki gözlenmiyor. İşlemci gücü mayıs ayındaki seviyesine geri döndü ve halen rekor seviyede ilerlemeyi sürdürüyor. Çin yasaklarında dibi gören Bitcoin işlemci gücü şu anda büyük bir oranda ABD’nin kontrolü altında.

İşlemci Gücünün Yarısının Kaynağı Bilinmiyor

Bitcoin madenciliği yapan tesislerin bir bölümü işlemci gücünün yarısını kaplarken, kayıt dışı madencilik yapan tesisler ve bireysel madencilik yapan insanlar diğer yarısını elinde tutuyor. Kazakistan, Rusya ve İran gibi bölgelerde faaliyet gösteren tesislerin büyük bir çoğunluğu kayıt dışı eylem gerçekleştiriyor. Çin’de bile hala bazı tesislerin yasa dışı madencilik yaptığı iddia ediliyor.

Madencilik tesislerinin kayıt altında tutulan ülkelere kayması Bitcoin’in geleceği açısında olumlu görülüyor. Ancak hem ABD’de hem de Rusya’da madencilik tesislerinde vergi getirilmesi gündeme geldi. Bu şartlar altında madencilik yapan tesislerin kapasitesinin bir kısmını bu ülkelerin dışına çıkarması söz konusu olabilir.

Bitcoin işlemci gücünde AntPool ve L2Pool gibi madencilik havuzlarının payı oldukça yüksek. Bitmain’den aldığı destekle bu alanda ilk sıraya oturan AntPool madencilik havuzunda Bitcoin’in yanı sıra, Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH), Ethereum Classic (ETC), ZChash (ZACH) ve DASH gibi kripto para birimlerinin madenciliğini yapmak da mümkün.