Ana sayfa Haberler Uzmanlardan Altcoin piyasaları için korkutan senaryo!

Uzmanlardan Altcoin piyasaları için korkutan senaryo!

blank

Bitcoin fiyatı, ABD Merkez Bankası’nın (FED) aralık ayı FOMC toplantısı tutanaklarını yayımlamasının ardından çakıldı. Toplantı tutanaklarında yer alan erken faiz artırımı mesajı, kripto para piyasalarında negatif fiyatlamaya sebep oldu. Lider kripto para 41.000 dolara kadar düşerken, altcoin piyasaları da geçtiğimiz haftaya göre çift haneli değer kayıpları yaşıyor. Bazı altcoinlerin tarihi diplerini üretmesi yatırımcıları da tedirgin ediyor. Arthur Hayes, Bitcoin’in düşüşünün devam etmesi halinde altcoin fiyatlarının daha da düşeceğini belirtiyor.

FED Tutanakları Altcoinleri Vurdu

BitMEX borsasının eski kurucularından olan Arthur Hayes, kripto para piyasalarında yaşanan son düşüşü değerlendirdi. Kripto para camiasının yakından tanıdığı isim, zaman zaman yaptığı yorumlar ile eleştiri oklarının hedefi haline geliyor. Hayes bu sefer, piyasalarda FED kaynaklı yaşanan düşüşün daha da derinleşmesi durumunda altcoin türevlerinin %90 değer kaybedebileceğini belirtti. Eski CEO, kurumsal yatırımcıların değişen piyasa koşulları nedeniyle pozisyonlarından çıkış yapmaktan çekinmeyeceğini savunuyor. Yani FED’in piyasa koşullarını yeniden belirlemesi ve ABD Doları’na değer kazandıracak politikalar takip etmesi durumunda, kripto para piyasaları kurumsalların portföylerinden çıkabilir. Hayes, bireysel yatırımcıların kripto para piyasalarında daha duygusal davrandığını ancak kurumsalların daha realist yaklaşımları olduğunu belirtiyor:

“Kurumsal firmalar Lord Satoshi’ye inanmazlar veya herhangi bir bağlılıkları yoktur.”

Altcoin Fiyatları %90 Düşebilir

Eski BitMEX CEO’su, kripto para portföyündeki kar ve zararına, Bitcoin ve Ethereum paritelerinden baktığını belirtiyor. Analiste göre, bu kripto paralar en güvenilir ve güçlü blockchain varlıkları olarak öne çıkıyor. Arthur Hayes, bu iki kripto paraya duyduğu yüksek inançtan dolayı bir düşüş yaşanması durumunda da altcoinlerini satıp bu iki kripto paraya döneceğini belirtti. Hayes Bitcoin’in 30.000 doların altına düşmesi durumunda, Ethereum haricinde diğer altcoin tokenlerinin %90 düşebileceğini belirtiyor. Analist düşüşün geleceğini görmesi durumunda tüm altcoin sepetini satıp BTC ve Ethreum alacağını duyurdu. Analist Bitcoin ve Ethereum yatırımının portföyünü koruyacağına inandığını belirtiyor:

“Eğer Bitcoin’in 30 bin doların ve lider altcoin Ethereum’un 2 bin doların altına düşeceğine inanırsam, elimdeki tüm ‘sh*t coinleri satarım. Çünkü bu durumda, bu ‘sh*t coin’ler’ yüzde 75 ile 90 arasında değer kaybedecektir. Böylece portföyümdeki küçülmeyi de ciddi şekilde önlemiş olurum.”

Yüksek Enflasyonun Son Bulacağı Beklentisi Hakim

BitMEX eski CEO’suna göre FED’in hamleleri giderek şahinleşiyor ve kripto para piyasalarını daha da fazla etkiliyor. Hayes, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının artık “1 numaralı halk düşmanı olarak ortaya çıkan enflasyonla” mücadele konusunda kararlı olduğunu söylüyor. Arthur Hayes, Et, sebze, taksi, kira ve diğer temel ihtiyaçların maliyet artışının, köylülerin kazançlarından daha hızlı yükseliş gerçekleştirdiğini ifade ediyor. Hayes’e göre köylüler artık uyandı ve temel besin maddelerine zam yapmaya başladı. Bu durumda enflasyon daha fazla güç kazanıyor.  Hayes’e göre enflasyonun çığ etkisine bürünmemesi için FED daha da şahinleşebilir. Eski CEO, bu çerçevede altcoin ve Bitcoin fiyatlarının düşebileceğini belirtiyor.

Artur Hayes, içinde bulunduğumuz süreçte FED’in hamlelerinin Bitcoin ve altcoin fiyatları için oldukça çok önemli olduğunun altını çiziyor. Hayes ABD Merkez Banka’sının tahvil alımlarını durdurma konusunda kararlı olması halinde Bitcoin’in daha fazla düşebileceğini söyledi:

“Eğer M2 arzı %0’a ulaşır ve negatife giderse, doğal sonuç olarak Bitcoin’in fiyatı da düşecektir. FED, tahvil alımını durdurma konusunda ısrar ederse ‘para basma anlatısı’ da son bulacaktır.”

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.