Ana sayfa Spor 669. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri Etkinliklerle Başladı

669. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri Etkinliklerle Başladı

blank

Antalya iline bağlı Elmalı ilçesinde uzun süredir düzenlenen Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri 669’uncusu etkinlikler kapsamında başladı. 669. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri başlamasının ardından birçok güreş meraklısı tarafından bu yıl gerçekleşecek etkinlikler merak edilmektedir.

Müsabakalar öncesi Cumhuriyet Meydanı’nda kortej yürüyüşü yapıldı. Elmalı Ömer Paşa Camii’nde Mevlit okutuldu ve Kırkpınar’ın eski güreşçilerinden Recep Gürbüz mezarı başında dua edilerek anıldı.

İlk gün alt aşiretlerin mücadele ettiği güreş, 3 – 5 Eylül Pazar günü yapılacak güreş final maçı ile sona erecek.

Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk, 669 yıldır devam eden Elmalı Güreşlerinin geçen yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yapılamadığını hatırlattı. Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri’ni üst üste kazanarak rekoru kıran isim Orhan Okulu oldu. Geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle yapılamayan güreşler 15 bin kişilik Recep Gürbüz Stadı’nda yapılıyor.

Güreşlerin bir yıl aradan sonra yeniden düzenlenmesinden dolayı büyük sevinç, mutluluk ve onur duyduklarını dile getiren Öztürk, güreşçilere başarılar diledi.

Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri

Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri ülkemizde tarih açısından ilk sırada yer almakta olup, organizasyon açısından Kırkpınar ile birlikte anılmaktadır. Güreş tarihi, Hicri 822, Rumi 1419 Nuh Çelebi, olarak bilinen taşınmazın yerine birleştirilen bugünkü Yeşil Camii’nin yerinde bulunan Musalla Çevrik adlı arazinin vakfiye sınırını belirledi. Bölgesel vakıf kayıtlarında 1352’den beri bu geleneği en iyi yaşatan ilçemiz Elmalı’dır.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde Tarihi Elma Yağlı Güreşleri, Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanteri ve Antalya İl Envanteri’nde yer alan kültürel bir etkinliktir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde bahsettiği Elmalı Güreşleri, Osmanlı Devlet Arşivlerine aktarılan bir teşkilat olarak da bilinmektedir. Güreşin bir diğer yönü de güreş bölgesinin maddi ve manevi olarak desteklenmesi ve yöre halkına faydalı eserler üretilmesidir. Elde edilen bulgulara göre Elmalı’da son 30 yılda Elmalı Lisesi, Elmalı Devlet Hastanesi, Elmalı İçme Suyu Şebekesi, Elmalı Spor Tesisleri, Elmalı Müzesi ve Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi inşaatı için güreş gelirleri maddi kaynak sağlamıştır.

Tarihi Güreşler her yıl Eylül ayının ilk haftasında yapılır. Elmalı Güreşleri kültür sanat şenliği olarak düzenlenmektedir. Akşamlar eğlenceli ve şenlikli bir atmosferde yaşanır. İlçe halkı ve köylerden gelenler, özellikle 1975’lere kadar mehter bandosu ve “Hart Hart Deve” gösterisini izlemek için Cumhuriyet Meydanı’nı doldururlardı. Günümüzde güreşin başlamasından bir hafta önce sempozyumlar, fuarlar ve sergiler düzenlenmektedir. Güreş günlerinden birkaç gün önce çeşitli sanatçılar davet edilir ve akşamları halk konserleri düzenlenir.

Anadolu’ya göç eden Oğuz boylarının hemen her kolundan bir yerleşimin olduğu Elmalı Türk’ün güç gösterisi olarak kabul edilen yağlı güreşlerin en eski evlerinden biridir. 1352 yılından beri düzenlenen Tarihi Elmalı Güreşleri, Türk Milleti’nin Anadolu’daki ilk önemli spor organizasyonlarından biridir. Yüzyıllar öncesinden günümüze ulaşan bu organizasyon, Elmalı’ya her yıl büyük bir canlılık getiriyor. Türkiye’nin dört bir yanından yağlı güreş severler bir hafta boyunca Elmalı’nın tarihi atmosferini yaşıyor. Türkiye’nin en büyük güreş organizasyonu olan Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri, tarihi kökleri ile gelecek nesillere yağlı güreşi sevdirmeye devam edecektir.