Ana sayfa Spor 669. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri: Başpehlivan İsmail Balaban

669. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri: Başpehlivan İsmail Balaban

blank

Trfutbol.com – Survivor 2021 yarışmasında Şampiyonluğu göğüsleyen ve bir sezon boyunca TV8 ekranlarında takip ettiğimiz ve bazılarının ismini ilk kez duyduğu İsmail Balaban, Antalya ilimizin Elmalı ilçesinde düzenlenen 669. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri birincisi olarak başpehlivan oldu. Finalde rakibi Yusuf Can Zeybek ile karşılaşan İsmail Balaban memleketinde kazandığı bu başarının ardından çok mutlu olduğunu söyledi.

blank

2021 Başpehlivan kim oldu?

669’uncusu Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri, her sene olduğu gibi çeşitli etkinlikler kapsamında başladı. 5 Eylül 2021 Pazar yani bugün final mücadelesinde Yusuf Can Zeybek’i devirerek altın kemerin sahibi olan İsmail Balaban, “Daha önce birçok kez final ve yarı final yaptım ama memleketimde birinci olamadım. Bunu gerçekten istiyordum” dedi.

Geçtiğimiz yıl Kovid-19 salgını nedeniyle yapılmayan Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri, bu yıl 3-5 Eylül 2021 tarihinde Recep Gürbüz Stadı’nda gerçekleşti. Korona virüs önlemleri kapsamında sınırlı sayıda seyirci alınırken, güreşçilerden müsabakalar öncesi PCR testi istendi. Ülkemizin en ünlü güreş müsabakalarından birisi olan Kırkpınar güreşlerinden 9 sene daha eski olan Elmalı Başpehlivanlık güreşlerine son başpehlivan Ali Gürbüz, Orhan Okulu ve İsmail Balaban gibi önemli isimler güreşti.

blank

Güreşleri izlemeye Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk, milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları da geldi.

blank

Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri kim kazandı?

Güreşlerin finalinde rakiplerini mağlup eden İsmail Balaban ve Yusuf Can Zeybek karşı karşıya geldi. Yaklaşık 35 dakika süren son güreşin sonunda rakibini mağlup eden Balaban, altın kemeri almaya hak kazandı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Metin Ergun, baş güreşçi unvanına ulaşan Balaban’ın altın kemerini taktı. Balaban’a madalyasını Vali Ersin Yazıcı ve Bilal Erdoğan takdim etti.

blank

İsmail Balaban: Kendi Memleketimde Birinci Olmamıştım

İsmail Balaban başpehlivan olduğu güreşlerin ardından açıklamalarda bulundu. Uzun bir aradan sonra özel meydanlara döndüğünü belirten Balaban, “Böyle bir organizasyonda yer almak bana büyük heyecan verdi. Daha önce birçok kez final ve yarı final yaptım ama memleketimde kazanamadım. Bunu gerçekten istiyordum. Bu sene Survivor’dan sonra formda değildim. Her zaman olduğu gibi özel alana gittiğimde enerjimin son damlasına kadar vazgeçen biriyim. Ben de bugün bunu yaptım. Bu yıl şanssızlığımı kırdım. Gerçekten mutlu ve gururluyum. Survivor’dan geldikten sonra bu başarıyı göstermek çok zor. “Her zaman kendime inanan ve kendine güvenen biri oldum” dedi.

blank

Son Şampiyon Ali Gürbüz Sıralamaya Giremedi

Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşlerini bugüne kadar üst üste en fazla kazanarak rekor kıran isim Orhan Okulu oldu. Ahmet Taşçı’nın 5 kez üst üste 6 kez de kazandığı güreşleri kazanan Orhan Okul, güreş tarihine geçerek iki kez altın kemerin ebedi sahibi olma başarısını gösterdi. Ali Gürbüz, Orhan School’un 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında arka arkaya altın kemer kazandığı Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin 2019’daki son baş güreşçisi oldu. Ancak Gürbüz, son 16 turda İsmail Koç’a yenildi. ve veda etti.

En Genç Ağa: Yunus Gök

Muhammer Ak, bu yıl 669. güreş müsabakalarının ağası oldu. Güreşler devam ederken, bir sonraki yılın şampiyonunu belirlemek için açık artırma yapıldı. 7 kişinin katıldığı müzayedede mevcut ağa Muhammer Ak, güreşin 669. yılı olması nedeniyle ilk teklifini 669 bin liraya verdi. 1 milyon 377 bin liralık teklif veren Mehmet Gök, kıyasıya bir rekabetle müzayedeyi kazandı. Gök, ağalığı 17 yaşındaki oğlu Yunus Gök’ün yapacağını söyledi ve kendisine altın kemeri verdi. Yunus Gök, 17 yaşında en genç ağa oldu.

669 Yıllık Tarih: Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri

1352 yılından beri devam eden Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri, Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanteri ve Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde Antalya İl Envanteri’nde yer alan bir kültür etkinliği olarak bilinmektedir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde bahsettiği Elmalı Güreşleri, Osmanlı devlet arşivlerinde yer alan bir teşkilat olarak da bilinmektedir. Güreşin bir diğer yönü de güreş bölgesinin maddi ve manevi desteği ile yöre halkı için faydalı çalışmalar yapılmış olmasıdır. Son 30 yılda Elmalı Lisesi, Elmalı Devlet Hastanesi, Elmalı içme suyu şebekesi, Elmalı spor tesisleri, Elmalı Müzesi ve Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi’nin yapımına son 30 yılda mali kaynak sağlandığı biliniyor.